| Altın Yunus Hotel & Spa - Çeşme İzmir 444 35 00

YAŞAR HOLDİNG

YAŞAR HOLDİNG

Yaşar Topluluğu’nun temeli 1927 yılında Sayın Durmuş Yaşar tarafından Avrupa’nın ünlü boya markalarının ithal edilerek satışa sunulması ile atılmıştır. Topluluğumuz yarım yüzyılı aşan zaman içinde ülke ekonomisine çok büyük katkılar sağlamıştır. Genç Cumhuriyet'in sanayileşme safhasındaki pek çok ilk, topluluğumuz tarafından gerçekleştirilmiştir.

Yaşar Topluluğu, Türk ekonomi yaşamına girdiği 1927 yılından bu yana çevreye saygılı ürünleri, tüketiciyi korumaya ve bilgilendirmeye yönelik üretim felsefesi, sosyal ve kültürel sorumluluk bilinci, tarıma dayalı endüstrinin geliştirilmesi, başta Ege Bölgesi olmak üzere ülkede istihdamın arttırılmasına dönük üretim yatırımları ve insan kaynaklarını en iyi şekilde değerlendiren yenilikçi vizyonu ile Türkiye ekonomisine ve sosyal hayatına olan katkılarını arttırarak sürdürmektedir.

Yaşar Topluluğu, bugün çok sayıda şirketi ile yılda yaklaşık binlerce kişiye doğrudan iş imkanı sağlamakta, Türkiye’de toplam 165 bin satış noktasına yaygın satış ve dağıtım ağı ile ulaşmaktadır. Binlerce insan Yaşar Topluluğu’nun yarattığı ekonomiden fayda sağlamaktadır. Sadece gıda şirketlerimizin bayi, tedarikçi ve diğer iş ortakları yaklaşık yarım milyon kişidir. Yaşar Topluluğu, temel faaliyet alanı olarak seçtiği Boya ve Kimya, Gıda ve İçecek, Tarımsal Üretim, Dış Ticaret, Turizm, Mühendislik ve Taahhüt, Sigorta ve Kağıt gibi alanlarda faaliyet göstermektedir. Yaşar Topluluğu, İzmir ve Ege ekonomisinin lokomotifi konumundadır. Topluluğun bulunduğu iş kollarından ihtiyaçlarının genişliği sebebiyle dolaylı olarak bilhassa Ege ekonomisinde yarattığı istihdam olanağı büyüktür.

Yaşar Topluluğu’nda Pınar markasının gıda ve içecek sektöründe bir dünya markası olması yönündeki çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Avrupa Birliği pazarında daha etkin olabilmek için Almanya’da Pınar GmbH şirketi 2000 yılı içinde kurulmuş ve Pınar kalitesi ile üretilen ürünler bu pazarda daha yaygın hale gelmeye başlamıştır. 2000 yılında yurtdışında topluluğun kurduğu diğer bir şirket ise Pınar Dubai’dir. Ortadoğu pazarında daha etkili bir konuma gelebilmek için Ortadoğu’nun en önemli ticaret merkezi olan Dubai’de Pınar ürünleri bu şirket vasıtası ile körfez ülkelerine pazarlanmaktadır. Bunlara ilaveten Pınar Eskişehir Süt ve Süt Ürünleri Fabrikası Orta Anadolu hayvancılığına hayat vermiş, katma değer ve istihdam yaratmıştır. Yozgat’ta belediyeye ait bir et ve süt fabrikası da Pınar teknolojisi ile hayata geçirilmiş ve Pınar Anadolu olarak Türk halkına sağlıklı, güvenli ve lezzetli et ve süt ürünlerini sunmaya başlamıştır. Böylece Pınar, Doğu Anadolu’ya uzanmanın ilk ciddi adımını atmıştır.

Topluluğun boya ve kimya alanındaki Dyo markası, ülkemizde olduğu kadar dünyada kalitesi ve fiyatı ile aranan bir markadır. Ülkemize yakın bölgesel pazarlarda da Dyo’nun kalitesi ve fiyatı ile aranan bir marka olması için oldukça önemli çabalar sarf edilmektedir. Rusya federasyonunda bulunan KEMİPEX şirketi Yaşar Boya ve Kimya grubunun bu bölgede özellikle inşaat boyalarının satış ve pazarlamasını yapmaktadır. Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'nde ise grup bayileri kanalı ile oto tamir boyaları ve inşaat boyaları satmaktadır. Romanya’da Dyo markası en iyi tanınan yabancı boyadır ve bu ülkede inşaat boyaları ağırlıklı olmak üzere matbaa mürekkepleri, mobilya boyaları ve oto tamir boyaları satılmaktadır. Geçtiğimiz Mart ayından itibaren de bu ülkedeki Dyo boya fabrikamız üretime geçmiştir. Arap Yarımadası’nda ise yine Dyo markalı mobilya ve oto tamir boyaları satılmaktadır. Özetleyecek olursak, Türk sanayisindeki 80 yıllık birikimimizin etkisi ile Pınar ve Dyo markalarımız dünya pazarlarındaki yerlerini almaya başlamıştır. Yaşar Topluluğu Onursal Başkanı Selçuk Yaşar, geçtiğimiz Eylül ayında kutlanan kuruluş yıldönümünde şunları söylemiştir.

“Daha çok üretmeli, daha çok satmalı, daha çok ihraç etmeli, daha çok kar etmeliyiz. Unutmamalıyız ki ekonomik üretim ve satış, karlılığın ilk adımlarıdır. İstanbul Sanayi Odası'nca yapılan yurdumuzun en büyük 500 sanayi kuruluşu sıralamasında 6 şirketimiz yer almıştır. Capital dergisinin yaptığı ilk 500 özel sektör sanayi kuruluşu arasında da 10 şirketimiz vardır. Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın 263 büyük kamu ve özel sektör sanayi kuruluşu sıralamasına ise şirketlerimizden 10’u girmiştir. Türkiye İhracatçılar İl Meclisi’nin ihracatta en büyük 500 firma araştırmasında Yaşar Dış Ticaret 27.liği, Ege Bölgesi İhracatçıları arasında da 1.liği kazanmıştır. Bütün bunlar elbette gurur vericidir. Ancak geldiğimiz bu noktayı yeterli bulmamalıyız. Hedefimiz çok daha büyük olmalıdır. Ben gelecekten ümitliyim. Sizlerden yarattığınız bu eserlere sahip çıkmanızı istiyor ve bekliyorum. Çünkü bu eserlerin gerçek sahipleri sizlersiniz. Kısır çekişmelerden uzak olursak, birlik ve beraberliğimizi güçlendirip birbirimize sımsıkı kenetlenirsek aklımızı ve becerilerimizi tüm benliğimizle işimize yansıtırsak başaramayacağımız bir iş yoktur. Sizlere olan sevgim ve güvenim tamdır.”

Yaşar Topluluğu stratejileri ise şöyledir:

  • Boya ve kimya ile gıda ve içecek sektörlerinde ana faaliyet alanlarına odaklanmak,
  • Bu alanlarda karlı ve sektör büyümesinin üzerinde büyümek,
  • Gıda ve içecek sektörlerinde üretim için Anadolu’ya yayılmak,
  • Yurt dışı pazarlarda; Pınar için Avrupa Birliği ve Körfez Ülkeleri’nde, Dyo için Avrupa, Rusya, Türk Cumhuriyetleri ve Ortadoğu’da konuşlanmak ve büyümektir.
E-BÜLTEN ABONELİĞİ
Map

Altın Yunus Mahallesi, 3215 Sokak, No:38 35930 Çeşme, İzmir-Türkiye

Phone

444 35 00 / +90 (232) 723 12 50

E-mail

info@altinyunus.com.tr

Popup